Yüz Temizlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

yüz nasıl temizlenir 2022

İçindekiler

Yüz Nasıl Temizlenir?

Cildin parlak ve kusursuz görünmesini sağlamak için en etkin yol en iyi şekilde cilt temizliği yapmaktan geçiyor. Kimi zaman enerjik ve canlı görünüm için makyaj hileleri ile başvuruluyor ancak bu geçici bir çözüm. Düzenli aralıklarla yapılan cilt bakımı ve günlük cilt temizliği sayesinde sağlıklı ve ışıltılı bir cilde kavuşabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki cildimiz bütün hislerimizi yansıtır nitelikte. Heyecanımız mutluluğumuz üzüntümüz veya stresli anlarımız cildimiz sayesinde yansıtılıyor. Günlük olarak sadece 20 dakika ayırarak yüzünüzü iyi bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Yüzünüzü yıkayın; pürüzsüz bir cilt için ilk kural yüz temizliği. Her gece yatmadan hemen önce ve sabah uyandığınızda hemen yüzünüzü yıkamalısınız. Ancak cilt tipinize uygun ürünler kullanmanız gerekiyor. Yumuşak havlu ile kurulama yapmalısınız. Suyun Yüksek derecede sıcak olmamasına dikkat edin. Daha sonra temizleme sütü ya da bir tonik yardımı ile gözeneklerin açılması için yüzünüzü temizleyin. Temizleme sütü ya da toniği yüzünüze masaj hareketleri ile uygulamalısınız. Yumuşak şekilde cilde baskı uygulamalısınız. Cilt hücrelerinin canlanması için bu basamak şarttır.

Buhar uygulayın; yüzünüzü yıkamanızın hemen sonrasında cilt gözeneklerini açılıyor. Gözeneklerin daha fazla açılması için ve derinlemesine yüz temizliği için buhar uygulamanız gerekiyor. Evde en kolay şekilde yapılacak nitelikte. Buhar uygulaması esnasında suları temizlemek için temiz bezler kullanın. Özellikle yağlı cildi bulunan kişiler buhar uygulamasını mutlaka yapmalı. Daha sonra cilt sağlığını normal dereceye getirmek ve sıkılaştırmak için bir buz küpü ile yüzünüze masaj yapabilirsiniz.

Peeling yapın; temizliğin en önemli şartı peeling. Ölü hücrelerin cildinizden atılabilmesi için yüzünüzün donuk halde görülmesine engel olmak için önemli. Peeling uygulamasını günlük yüz temizleme rutininize mutlaka eklemelisiniz. Evde doğal şekilde peelingler yapabilirsiniz. Cilt tipinize uygun birçok evde yapılabilen peeling karışımları var.

Maske yapın; cilt tipiniz nasıl olursa olsun nemlendirici içeriğe sahip cilt maskesi kullanmanız gerekiyor. Bu sayede cilt tonunuz dengelenecek ve cilt yumuşayacaktır. Yağlı cilt kil maskesi yapabilir. Kuru cilt avokado maskesi yapabilir. Temizleyici ve sıkılaştırıcı özelliğe sahip olması ile bilinen papaya muz ve domates maskelerini de yapabilirsiniz. Günlük rutini maske eklemek ışıl ışıl bir cilde sahip olmanıza olanak sağlar.

Tonik uygulayın; yüz temizliğinde önde gelen ürünlerden bir tanesi tonik. Yüz temizliğinin ayrılmaz parçasıdır. Yüzün pH dengesinin sağlanmasında önemli rol oynar. Evde kendinizde hazırlayabileceğiniz tonik bulunuyor. Bir tane salatalığı blenderdan geçirdikten sonra süzerek suyunu pamuk yardımı ile cildinize uygulayabilirsiniz.

Nemlendirin; cilt temizliği bittikten sonra son aşamada nemlendirme işlemi yer alıyor. Cildiniz kuru yapıya sahipse alkol içeriği bulunmayan ve akne eğilimi olmayan hafif ürünler tercih edebilirsiniz. Bu ürünler yağlanmayı engelleyici nitelikte.

Yüz Temizlerken Dikkat Edilecekler

Öncelikle doğru temizleyici ürünleri kullandığınızı dikkat etmeniz gerekiyor. Dengesini sağlayıcı temizleyiciler seçmelisiniz. Karma cilde sahip olan kişiler köpük temizleyicileri kişiler ise krem temizleyicileri kullanmalı. Sabunlar asla yüzde kullanılmaması gereken temizlik Ürünleri arasında bulunuyor.

Ellerinizin temiz olduğundan emin olmanız gerekiyor. En çok bakterinin bulunduğu organ eldir. Çok fazla kullandığımızdan dolayı en çok kirlenen bölgedir. Yüz temizliği kirli eller ile yapılırsa elinizde bulunan kir ve bakteriler yüzünüze geçecektir. Bu sebepli yüz temizliği yapmadan önce mutlaka eller dezenfekte edilmeli.

Yüz yıkama fırçanızı ya da lifinizi düzenli olarak temizlemelisiniz. Eğer yüz temizliğinizde lif ya da fırça kullanıyorsanız dezenfekte etmeden yüzünüzü temizlemelisiniz. Ancak yüz temizliği mümkün olduğunca ellerle yapılmalıdır. Yüzünüze uyguladığınız basınca en çok bu şekilde hissedebilirsiniz.

Ilık su yüzünüzü temizlemek için idealdir. Yüzünüzü çok fazla sıcak su ile temizlediğiniz de kirden daha iyi arındığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sıcak su yüzdeki nemin yok olmasına sebep olur ve kuruluk yapar.

Yüz bölgesi çok hassas dokulara sahip olduğu için peeling yaparken aşırıya kaçmayın. Çok çabuk hasar görmesine sağlık sorunları yaşamasına neden olabilirsiniz. Deriye zarar veren ve aşındırma özelliği bulunan peeling ürünlerini çok fazla kullanmayın. Haftada bir ya da iki kez peeling yapabilirsiniz. Bu aralıklar ölü derilerden kurtulmak için yeterli olacak. Özellikle sivilce problemi olan kişiler peeling ürünlerini kullanmamalı.

Yüz Ne Zaman Temizlenmelidir?

Günlük hayatta kişiler yüz temizliğine gereken önemi vermezler ve yüzlerini yeterince yıkamazlar. Cilt sağlığımızı korumak için yüzünüz düzenli olarak yıkanmalıdır. İyi temizlenmeyen ciltte bakteri oluşumu arttığından akne ve sivilce problemleri ile karşılaşılır. Yüzünüzü sabahları kalktığımızda ve gece yatmadan yıkamalısınız. Sabah kalktığınızda yatarken yüzünüzde birikmiş olan yağ ve sebum ancak temizlemek ile ciltten atılır. Akşam saatlerinde ise gün içerisinde yüzünüzde biriken kirler ve makyaj kalıntılarından kurtulmak için mutlaka yüzünüzü yıkamanız gerekiyor.

Yüz Ne Zaman Temizlenmelidir?

Cilt tipinize uygun şekilde temizleme ürünleri kullanmanız gerekiyor. Ürünleri cilt tipinize uygun olarak tercih etmezseniz temizlikten herhangi bir verim elde edemezsiniz. Yağlı bir cildiniz varsa köpük ve jel formunda bulunan temizleyici ürünler kullanmanız gerekiyor. Kükürt içeriğine sahip temizleme ürünleri tercih edebilirsiniz.

Hassas ya da kuru bir cildiniz varsa alkol içeriği bulunan ürünler kullanmamalısınız. Bu cilt tipi için en uygun yüz temizleyici ürünler alkolsüz olan ve kremsi formda bulunan ürünlerdir. Karma ciltler için badem sütlü temizleme ürünlerinin yanı sıra kremsi yapıya sahip olan ürünler kullanılmalı. İçeriğinde süt olan temizleme ürünleri yüzün yağ seviyesini düzene sokacaktır. Bu sebep ile yüzünüzde tıkanma olmayacak ve cildiniz nefes alma imkânı elde edecektir.

Yüzünüzü temizlemiş olduğunuz ürünler yüzünüz ile ne kadar uyumlu olursa olsun yüzünüzde asla kalmamalı. Temizleme işleminiz bittikten sonra mutlaka yüzünüzü durulamanız gerekiyor. Yüzünüzde kalan temizleyici ürünler cildinizin kurumasına ve siyah nokta oluşmasına neden olur.

Deniz Öztürk hakkında
Deniz Öztürk hakkında

Merhabalar, ben Deniz ÖZTÜRK. Birçok branşta (El sanatları, spor, cilt bakımı gibi) eğitmenlik yaptıktan sonra 14 yıl boyunca bir firmada cilt bakım uzmanı olarak çalıştım ve birçok arkadaşımın da uzmanlık eğitimini verdim. Sapiens Güzellik Salonunda kalıcı makyaj, cilt bakımı, lazer epilasyon, güzellik ve bölgesel zayıflama konularında butik hizmet veriyorum. Eğitim hayat boyu bitmeyen bir süreçtir düşüncesiyle şuanda Aydın Üniversitesi Saç ve Güzellik Bölümünde eğitim almaya devam ediyorum. Sapiens Güzellik Salonunu kalite ekseninde geliştirmeye devam ediyorum. Sizleri işletmeme de beklerim. Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir