Medikal Cilt Bakımı (2022)

medikal cilt bakımı 2022

İçindekiler

İçindekiler

Medikal cilt bakımı nedir? Cildimiz en büyük organdır. Her gün inanılmaz şeyler başarıyor ve bu nedenle bireysel bakım gerektiriyor. Rüzgar ve hava durumu gibi dış etkenlerin yanı sıra diyet, stres veya uykusuzluk gibi iç etkenler de cildimizi doğrudan etkiler. Cilt daha sonra sıklıkla tahrişe tepki verir ve inatçı hastalıklar geliştirir. Akne, rozasea, nörodermatit, sedef hastalığı veya pigment bozuklukları yaygındır. Tıbbi kozmetiklerin devreye girdiği yer burasıdır.

En son dermatolojik standartlara göre cilt bakımı yapmak çok önemlidir. Tüm dünyada uzmanlar cildin doğal güzelliğini korumanın yeni yollarını araştırıyor. Medikal cilt bakımı bütünsel bir konseptle başlar. Amaç aktif maddelerle gelişigüzel ürünler kullanmak yerine uzun vadede sorunlu cildi kontrol altına almaktır. Her şeyin temeli dikkatli bir cilt analizidir. Hangi cilt tipine sahip olduğunuz önemli bir unsurdur. Uzman bir dermatolog, doğru teşhisi uygulayarak size destek olacaktır. Peki, medikal cilt bakımı nasıl yapılmalıdır?

Medikal Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Tüm cilt sorunları için özel medikal kozmetik uygulamalar mevcuttur. Hangi ürünü kullanacağınız büyük ölçüde hangi cilt hastalığından muzdarip olduğunuza ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. İnsanların en çok sorun yaşadığı konu aknelerdir. Akne yetişkinlerde bile yaygındır. Eğer onları kendi başınıza tedavi etmeye kalkar ya da onları sıkarsanız daha büyük sorunlara yol açabilirsiniz. Beta-glukanlar ve çinko içeren kremler, akneli cilt üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Özellikle açık ten UV ışınlarına daha hassas tepki verdiği için medikal cilt bakımı söz konusu olduğunda size mutlaka losyon sürmeniz tavsiye edilir. Yüksek güneş koruma faktörlü güneş kremi cildinizi pigment bozukluklarından korur. Dermatologların önerdiği kremler yüksek korumaya sahiptir. Zararlı radyasyonu filtreler ve cildin çok fazla melanin üretmesini engeller. Elbette ki medikal cilt bakımı gündeme geldiğinde dikkat edilmesi şart olan kriterler bulunmaktadır.

medikal cilt bakımı istanbul güzellik merkezi

Medikal Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Medikal cilt bakımında başlangıç noktası hastanın cilt yapısını analiz etmektir. Bunun için ayrıntılı bir cilt taraması uygulanır. Sonuçlar kişi ile paylaşılır ve cildinin neye ihtiyacı olduğu söylenir. Daha sonra etkili bir cilt bakımına geçilmeden önce ön hazırlıklar yapılır. Cilt ölü derilerden ve kirlerden arındırılır. Kişinin yüzünde makyaj varsa iyice temizlenir. Peeling işlemi cildin tahriş olmaması için son derece dikkatli bir şekilde uygulanır.

Sonraki süreç hastaya ferahlatıcı bir buhar banyosu yaptırılır. Bu buhar sayesinde gözenekler iyice açılır ve cilt yapısı yumuşar. Bu yapılacak olan medikal cilt bakımını daha etkili hale getireceği gibi aynı zamanda cildi de yatıştırır. Buhar banyosunun ardından cilt tüm kalıntılardan temizlenir. Gözeneklerin genişlemesi sayesinde siyah noktalar daha kolay bir şekilde çıkarılır. Ardından nemlendirici uygulanır. Cilt iyice nemlendikten sonra cilt tipine uygun maske yapılır.

Medikal Cilt Bakımı Ürünleri Nelerdir?

Medikal cilt bakımı cildin üst tabakasını değil alt tabakasında yer alan mevcut sorunu da gidermeyi amaçlar. Cilt sadece parlak görünmez aynı zamanda sağlığına da kavuşur. Kullanılacak malzemeler ve aşamalar kişinin ihtiyacına göre değişir. Herkes için yapılan uygulama birebir aynı olmayabilir. Cilt problemlerinin çokluğu düşünüldüğünde tedavi çeşitlerinin de arttığı söylenebilir. Burada asıl amaç bir ürün kullanmadan önce cildin buna hazır getirilmesidir.

Medikal cilt bakımı bir lüks gibi görünebilir ancak herkes için bir ihtiyaçtır. Ne yazık ki pek çok kişi bunun ne kadar önemli bir uygulama olduğunu kavrayamaz. Düzenli yapıldığında kişi için çok faydalıdır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Yaşlanmaya karşı etkilidir.
  • Yüzdeki kan dolaşımını aktifleştirir.
  • Cildin olmazsa olmazı sebum dengesini korur.
  • Cildin lekelenmesini önler.
  • Cilde elastikiyet kazandırır.
 

Cilt tipinize uygun ürünler ve bakımlar yaptırdığınız zaman etkisini hemen hissedeceksiniz. Eğer cildinize sürekli makyaj uyguluyorsanız medikal cilt bakımını aylık olarak tekrarlamalısınız. Böylece üst düzeyde bir etkiye sahip olabilirsiniz!

Medikal cilt bakımı ürünleri doğallıktan destek almaktadır. Cilt bakımında doğallık denildiğinde akla gelen birçok ürün vardır. Hindistan cevizi yağı da bunların başında gelir. Bu yağ cildi ölü hücrelerden arındırır, yeni hücrelerin oluşumuna destek olur ve dış etkenlere karşı cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Bunun yanında cilt de leke, yara izi gibi problemler varsa bunlarında kısa sürede onarılmasına yardımcı olur.
Elma sirkesi, doğal bakımda en çok kullanılan ürünlerden biridir.

Medikal Cilt Bakımı Fiyatları Ne Kadardır?

Medikal cilt bakımı fiyatları gündeme geldiği zaman karşımıza farklı alternatif seçenekler çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Ürünün uygun fiyatlı olması ve kolay bulunmasının yanında çok yönlü oluşu bu tercih üzerinde de etkili olmuştur. Bakteriler üzerindeki etkisi bilindiğinden özelikle de sivilcelerin kurutulmasında oldukça başarılı bir üründür. Cilt doğal ürünlerle nemlendirilmek ve canlandırılmak isteniyorsa mutlaka bal kullanılmalıdır. Bal içeriği ile benzersiz bir üründür. Bu içerik sayesinde onarım, yenileme ve nemlendirme noktasında anında etki gösterir.*

En büyük problemlerden biri olan siyah noktalarla doğal bir yöntem ile baş edilmek isteniyorsa tercih badem yağı olmalıdır. Bu yağ siyah noktalarla savaşırken aynı zamanda cilt kuruluklarına da iyi gelir. Burada medikal cilt bakımı ürünlerini tercih ederken özenli davranmak şarttır. Ancak bu sayede üst seviyede bir etkinin karşımıza çıkıyor olması da mümkün olmaktadır.

Dış etkenlere en çok maruz kalan bölgemiz yüzdür. Bunun için de en çok dikkat edilmesi gereken bölgelerdendir. Günün yorgunluğundan arınmak ve cildin canlanmasını sağlamak için bakım etkilidir. Bunun için gece maskeleri kullanılabilir. Bakım, cildin kendisini yenilemesine ve en iyi haline dönmesine yardımcı olur. Daha taze ve ışıl ışıl bir cildin olması kişinin daha genç ve sağlıklı görüntüye sahip olmasını sağlamaktadır.

Deniz Öztürk hakkında
Deniz Öztürk hakkında

Merhabalar, ben Deniz ÖZTÜRK. Birçok branşta (El sanatları, spor, cilt bakımı gibi) eğitmenlik yaptıktan sonra 14 yıl boyunca bir firmada cilt bakım uzmanı olarak çalıştım ve birçok arkadaşımın da uzmanlık eğitimini verdim. Sapiens Güzellik Salonunda kalıcı makyaj, cilt bakımı, lazer epilasyon, güzellik ve bölgesel zayıflama konularında butik hizmet veriyorum. Eğitim hayat boyu bitmeyen bir süreçtir düşüncesiyle şuanda Aydın Üniversitesi Saç ve Güzellik Bölümünde eğitim almaya devam ediyorum. Sapiens Güzellik Salonunu kalite ekseninde geliştirmeye devam ediyorum. Sizleri işletmeme de beklerim. Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir