Gündüz Cilt Bakım Sırası (11 Madde) Nasıl Olmalıdır?

gündüz cilt bakım sırası

İçindekiler

Cildimiz üzerine titrediğimiz güzelliğimiz. Peki gündüz cilt bakım sırası hakkında fikrimiz var mı? Sabah kalkınca nasıl cilt bakımı yapacağımızı biliyor muyuz? Gelin sabahtan başlayıp akşama kadar yapmamız gerek cilt bakımını inceleyelim.

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımı, cildimizin ihtiyaç duyduğu şeylere ulaşmasını sağlamaktır. Cilt görünümünü iyileştiren, bütünlüğünü destekleyen ve cilt koşullarını daha iyi hale getiren uygulamalardır. Bunlar

 • Beslenme,
 • Aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçınma ve
 • Nemlendiricilerinuygun kullanımını içerebilir.

Görünümü iyileştiren uygulamalar arasında;

 • kozmetik,
 • botulinum,
 • eksfoliasyon,
 • dolgu maddeleri,
 • lazerle yüzey yenileme,
 • mikrodermabrazyon,
 • peeling, retinol tedavisi ve
 • ultrasonik cilt tedavisi yer alır.*
 
Gündüz Cilt Bakım Sırası
 

Sabah Cilt Bakımını Nasıl Yapmalıyım?

Sabah cilt bakımı rutinleri tamamen önleme ve koruma ile ilgilidir. Yüzünüz dış ortama maruz kalacağı için gerekli adımlar nemlendirici ve güneş kremini içerir.

Sabah Cilt Bakımı Temel Rutini

Temizleyici. Bir gecede oluşan kiri ve kalıntıları çıkarmak için kullanın.

Nemlendirici. Bu cildi nemlendirir ve kremler, jeller veya balsamlar şeklinde olabilir.

Güneş kremi. Cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için gereklidir

Gündüz Cilt Bakım Sırası

Gelin şimdi adım adım, artıları ve eksileriyle gündüz cilt bakım sırasını oluşturan şeyleri inceleyelim.

Adım 1: Yağ Bazlı Temizleyici (Cleanser)

Temizleyiciler iki şekildedir. Su bazlı temizleyici ve yağ bazlı temizleyici . Yağ bazlı temizleyici, cildiniz tarafından üretilen yağları çözmeyi amaçlar.

Nasıl kullanılır: Bazı yağ bazlı temizleyiciler, formüllerini ıslak cilt üzerinde uygulamak üzere tasarlanmıştır. Cildinize küçük bir miktar uygulamadan önce kullanım talimatlarını okuyun. Temiz bir havluyla kurulamadan önce masaj yapın ve suyla iyice durulayın.

Fakat  karma veya yağlı bir cildiniz varsa ve temizleyiciniz, yalnızca yağ içeriyorsa bunu uygulamayın. Çünkü bu durumda temizleme yağları, yağlılığın artmasına neden olabilir.

Şunlardan emin olun:

Cildinizin küçük bir bölgesinde birkaç gün boyunca bir yama testi yapın ve cildinizin nasıl tepki verdiğini izleyin. Yani sadece belli bir bölgeye uygulayın ve sonuçlarını izleyin. Aslında bu sadece gündüz cilt bakım sırasında değil tüm cilt bakımı uygulamalarında sizi korur. Kistik akne yaşarsanız, yağ bazlı bir temizleyiciye geçmeden önce dermatoloğunuzla konuşun.

Artıları: Yağ temizleyicileri daha yüksek temizleme kabiliyetine sahip olabilir. Gözenekleri açabilir ve suya dayanıklı makyajı bile çıkarabilirler. 2019’ da yapılan bir araştırma, yağ temizleyicilerin diğer yöntemlere kıyasla su geçirmez güneş kremi çıkarmada daha iyi bir iş çıkarabileceğini öne sürüyor.

Eksileri:Küçük kalıntılar, cildinizdeki eski yağ temizlendiğinde sivilceler yaşayabileceğiniz ilk 1 ila 2 haftalık bir “temizleme” dönemi olabileceğini düşündürmektedir.

Adım 2: Su bazlı Temizleyici (Cleanser)

Bu temizleyiciler öncelikle suyun kiri ve teri durulamasını sağlar. . Ayrıca yağ bazlı bir temizleyici tarafından toplanan yağları da çıkarabilirler.

Kullanım Şekli: Islak cilde masaj yaparak uygulayınız ve kurumadan önce su ile durulayınız.

Şunlardan emin olun:

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre*, cildinizi daha az tahriş edebileceklerini öne sürdüğünden, nötr veya düşük pH’lı bir temizleyici arayın.

Artıları: Hafif su bazlı temizleyiciler, akneye meyilli veya yağlı cilde sahip kişilerde sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.Gündüz cilt bakım sırasında cildinizin tipine göre su veya yağ bazlı seçeneği kullanmalısınız.

Eksileri: Daha sert yüzey aktif maddeler cildinizi kurutabilir ve cildinizin doğal bariyerine zarar verebilir.

Öneri: Anti-Aging Cilt Bakımı Nedir?

Öneri: HydraFacial Cilt Bakımı Nedir? 

3.Adım: Toner

Tonerler, cildi nemlendirerek yenilemek ve temizlikten sonra geride kalan ölü hücreleri ve kiri çıkarmak için tasarlanmıştır.

Nasıl kullanılır: Temizledikten hemen sonra, doğrudan cilde veya bir pamuklu ped üzerine dokunun ve dışa doğru bir hareketle yüz üzerinde kaydırın.

Şunlardan emin olun:

Cildinizi tahriş edebilecekleri için alkol oranı yüksek tonerlerden kaçının.

Artıları: Tonerler,, gözeneklerin görünümünü azaltmaya ve temizlikten sonra geride kalan kirleri gidermeye yardımcı olabilir.

Eksileri: Alkol bazlı tonerlerin aşırı kullanımı tahrişe neden olabilir.

Adım 4: Antioksidan Serum

Antioksidan bazlı bir serum, cildi serbest radikaller olarak bilinen kararsız moleküllerin neden olduğu hasara karşı koruyacaktır. C ve E vitaminleri, doku ve sıkılığı geliştirmek için kullanılan yaygın antioksidanlardır. Dikkat edilmesi gerekenler arasında yeşil çay, resveratrol ve kafein bulunur. Gündüz cilt bakım sırasında antioksidanların önemi büyüktür.

Nasıl kullanılır: Yüzünüze ve boynunuza birkaç damla damlatın.

Şunlardan emin olun:

Cildinizde ve rutininizdeki diğer ürünlerle nasıl çalıştığını görmek için yeni bir ürünü küçük bir alanda test edin.

Artıları: Antioksidan serumlar kızarıklığı, kırışıklıkları ve cildinizdeki hasarı azaltmaya yardımcı olabilir.

Eksileri: Asit içerenler gibi bazı serumlar, asit içeren diğer cilt bakım ürünleriyle birlikte kullanıldığında tahrişe neden olabilir.

Öneri: Kış Cilt Bakımı: 4 Öneri

Öneri: Cilt Bakımı Hakkında 7 Yanlış Bilgi

Adım 5: Leke Bakımı

Cildinizde leke varsa, onu gidermek için önce iltihap önleyici bir ürün arayın, ardından geri kalanını temizlemek için leke kurutma bakımına dönün. Derinin altındaki her şey kist olarak sınıflandırılır ve içerideki enfeksiyonu hedefleyen bir ürün gerektirir.

Nasıl kullanılır: Herhangi bir cilt bakım ürününü lekeden çıkarmak için nemli bir pamuklu çubuk kullanın. Tedaviden az miktarda uygulayın ve kurumaya bırakın.

Şunlardan emin olun:

Açık lekeler üzerinde leke tedavisi kullanmaktan kaçının.

Artıları: Akne tedavileri iltihabı, kızarıklığı ve ağrıyı azaltabilir.

Eksileri: Özellikle daha güçlü içerikli ürünlerde cilt reaksiyonları meydana gelebilir. Her zaman yeni bir ürünü kontrollü kullanın  ve cildinizi izleyin.

Adım 6: Göz Kremi

Göz çevresindeki cilt daha ince ve daha hassas olma eğilimindedir. Ayrıca ince çizgiler, şişkinlik ve karanlık gibi yaşlanma belirtilerine de eğilimlidir. İyi bir göz kremi bölgeyi aydınlatabilir, pürüzsüzleştirebilir ve sıkılaştırabilir, ancak sorunları tamamen ortadan kaldırmaz.

Nasıl Kullanılır: Yüzük parmağınızı kullanarak göz çevresine az miktarda damlatın.

Şunlardan emin olun:

Sadece küçük bir miktar kullanın ve uygun şekilde temizleyin. Bu nazik alandan ürün birikimini çıkarmamak gözenekleri tıkayabilir.

Artıları: Göz kremleri, göz çevresindeki hassas cilt için tasarlanmıştır ve kırışıklık ve renk değişikliği gibi yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Eksileri: Göz kreminiz gözünüze kaçarsa tahrişe neden olabilir.

Adım 7: Yüz Yağı (Hafif)

Ürün ne kadar hafifse o kadar erken uygulamanız gerekir. Kolayca emilen yağlar hafiftir ve bu nedenle nemlendiriciden önce gelmelidir. Cildiniz kuruluk, pul pul dökülme veya dehidrasyon belirtileri gösteriyorsa özellikle yararlıdırlar.

Nasıl kullanılır: Parmak uçlarınıza birkaç damla sıkın. Yüzünüze hafifçe sürmeden önce yağı ısıtmak için hafifçe birbirine sürtün.

Şunlardan emin olun:

Güneş koruyucu uygulamadan önce yağınızın tamamen emilmesine izin verin. Bazı yüz yağları güneş koruyucunuzu çözebilir.

Artıları: Yüz yağları, cildinizi nemli tutarak nemin kilitlenmesine yardımcı olur.

Eksileri: Yağlar, yağlı cilde sahip kişilerde sivilcelere neden olabilir.

Adım 8: Nemlendirici

Nemlendirici cildi yatıştırır ve yumuşatır. Kuru bir cilt tipiniz varsa, krem veya balsam tercih edin. Daha kalın kremler, normal veya karma ciltlerde en iyi sonucu verir ve daha yağlı tipler için sıvılar ve jeller önerilir. Etkili bileşenler arasında gliserin, seramidler, antioksidanlar ve peptitler bulunur. Sadece gündüz cilt bakım sırasında değil tüm cilt bakımı için vazgeçilmezdir.

Nasıl Kullanılır: Nohut büyüklüğünden biraz daha büyük bir miktar alın ve elinizde ısıtın. Önce yanaklara, ardından yukarı doğru hareketlerle yüzün geri kalanına uygulayın.

Şunlardan emin olun:

Nemlendiriciyi temiz ellerle uygulayın – özellikle de parmaklarınızı içine soktuğunuz bir kavanozdan kullanıyorsanız. Kirli eller kullanırsanız, nemlendiricinize kir ve hatta bakteri ekliyor olabilirsiniz.

Artıları: Düzenli nemlendirme, cildinizin bariyerini koruyarak lekelerin ve diğer cilt sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Eksileri: Düzgün temizlemeden çok ağır bir nemlendirici kullanmak, cildinizde milia – küçük beyaz yumrular – oluşmasına neden olabilir.

Adım 9:  Yüz Yağı (Ağır)

Emilmesi veya basitçe kalınlaşması biraz zaman alan yağlar ağır kategoriye girer. Kuru cilt tipleri için en uygun olanlar, tüm iyiliği kapatmak için nemlendiriciden sonra uygulanmalıdır.

Nasıl kullanılır: Çakmak yağı ile aynı işlemi uygulayın.

Şunlardan emin olun:

Daha ağır yüz yağları gözeneklerin tıkanmasına katkıda bulunabileceğinden, günün sonunda yüzünüzü tamamen temizleyin.

Artıları: Bu yağlar cildinizi nemlendirir ve cilt bakım rutininizdeki diğer adımlardan gelen nemi hapseder.

Eksileri: Daha ağır yağlar, akneye meyilli cilde sahip kişilerde sivilce oluşumuna katkıda bulunabilir.

Adım 10: Güneş Koruyucu

Güneş kremi, sabah cilt bakım rutininizde kritik bir son adımdır. Sadece cilt kanseri riskinizi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda zararlı UV ışığını engelleyerek yaşlanma belirtilerini de azaltabilir. Amerikan Kanser Derneği, UVA ve UVB ışığına karşı koruma sağlayan SPF 30 veya daha yüksek dereceli geniş spektrumlu bir güneş kremi seçmenizi önerir.

Nasıl Kullanılır: Yüzünüze bolca yayın ve masaj yapın. Dışarı çıkmadan 15 ila 30 dakika önce uyguladığınızdan emin olun. Güneş kremini seyreltebileceğinden asla cilt bakım ürünlerini üstlerine sürmeyin.

Cilt bakım nemlendirme

Şunlardan emin olun:

Güneşte vakit geçirirken her 2 saatte bir yüzünüze ve vücudunuza güneş kremini yeniden uygulayın.

Artıları: Güneş kremi kullanmak, şapka takmak ve gölgede kalmak gibi diğer önlemleri alarak cilt kanseri riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Eksileri: Bazı güneş kremleri cilt reaksiyonlarına neden olabilir, bu nedenle vücuda uygulamadan önce küçük bir alanda test etmek önemlidir. Okyanus suyunda yüzecekseniz, mercan resifi gibi diğer formüller deniz yaşamı için güvenli olmayabilir. İhtiyaçlarınıza en uygun ürünü belirlemek için etiketi okuduğunuzdan emin olun.

Adım 11: Fondöten veya Diğer Temel Makyaj

Makyaj yapmak istiyorsanız, bir taban katmanı size pürüzsüz ve eşit bir cilt verecektir. Krem, sıvı veya toz formunda bulunan fondöteni veya hafif renkli nemlendirici veya BB kremini tercih edin.

Nasıl kullanılır: Makyaj uygulamak için bir fırça veya sünger kullanın. Yüzün ortasından başlayın ve dışa doğru karıştırın. Kenarları sorunsuz bir şekilde karıştırmak için nemli bir sünger kullanın.

Şunlardan emin olun:

Fondöteninizin son kullanma tarihini kontrol edin. Birçoğu, onları ilk açtığınız tarihten itibaren 6 ila 12 ay sürer.

Artıları: Fondötenler, kusurlar, düzensiz tonlar ve daha fazlası için hafiften yoğuna kapatıcılık sağlar.

Eksileri: Cildinizi makyajla kapatmak bazı kişilerde sivilcelere neden olabilir.*

Deniz Öztürk hakkında
Deniz Öztürk hakkında

Merhabalar, ben Deniz ÖZTÜRK. Birçok branşta (El sanatları, spor, cilt bakımı gibi) eğitmenlik yaptıktan sonra 14 yıl boyunca bir firmada cilt bakım uzmanı olarak çalıştım ve birçok arkadaşımın da uzmanlık eğitimini verdim. Sapiens Güzellik Salonunda kalıcı makyaj, cilt bakımı, lazer epilasyon, güzellik ve bölgesel zayıflama konularında butik hizmet veriyorum. Eğitim hayat boyu bitmeyen bir süreçtir düşüncesiyle şuanda Aydın Üniversitesi Saç ve Güzellik Bölümünde eğitim almaya devam ediyorum. Sapiens Güzellik Salonunu kalite ekseninde geliştirmeye devam ediyorum. Sizleri işletmeme de beklerim. Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir